Наша марка
Вхід
Логін:

Пароль:Партнери
ФотоПродаж
16.01.2024. VW Golf 7 2.0tdi m/t universal, Київ,

16900
Пiдписка
Введiть Ваш Е-Mail:
Пiдписатись
Вiдмовитись
2 + 2 =
Реклама
Дитячі Будинки України
Історія Ауді
Сага про алюміній
Володимир Матвейчук
ілюстрації “Audi”

Представивши в лютому 1994 р. великий седан А8, компанія “Audi AG” першою почала масштабне виробництво автомобілів з алюмінію. Шлях до цього серйозного прориву в технологіях був незвичайно важкий і довгий. Історія алюмінію — це історія людської цивілізації.
 

Багато століть до алюмінію відносилися як до дива, вважаючи його дорогоцінним металом. Існує легенда, що в гробниці якогось китайського воєначальника III в. до н.е. серед інших скарбів була знайдена алюмінієва пряжка. По іншій легенді, римському імператорові Тіберієві, що правив на рубежі Нової ери, подарували кубок з дивовижного матеріалу, що настільки його вразив, що він наказав страчувати майстра, щоб нічого подібного в світі більшого не з'явилося. (Чи не так, відразу згадується Іван Грізний, що засліпив майстрів — творців собору Василя Блаженного.) Проте все це легенди старини глибокої”. Напевно ж відомо, що середньовічні персидські ремісники використовували для протрави при фарбуванні тканин так званий галун — складне з'єднання, що містить алюміній.

Про більш-менш значне виробництво алюмінію можна говорити тільки, починаючи з першої чверті XIX в., хоча в порівнянні з виплавкою інших відомих металів це були сльози. І сльози вельми дорогі. У 1854 — 1890 г.г. у всьому світі провели близько 200 т алюмінію за ціною близько 550 доларів за фунт (453 р.). Про яке використання металу в техніці могло йтися, якщо європейські монархи красувалися в ... алюмінієвих (!) коронах. (Особливо пишався таким вінцем король Данії Крістіан X.) А найбільшим алюмінієвим виробом того часу став 6-фунтовый наконечник знаменитого обеліска перед Білим Домом, встановлений в 1884 р. Декілька пізніше з'явився і вражаючий ажурний шпиль на церкві в Пітсбурге. Правда, в цьому випадку метал отримали новим способом — електролізом з кріоліто-глиноземних розплавів, відкритим (незалежно один від одного) американцем Холом і французом Геро.

Сировини (бокситів) в світі вистачало, і в 1900 р. алюміній виробляли в 6 країнах, а перед першою світовою війною — вже в 16-ти. Легкий (втричі легше сталі), міцний, гнучкий, ковкий, майже не схильний до корозії метал отримав надзвичайно високу оцінку. Проте за все доводиться платити: для виробництва 1 тонни алюмінію необхідно 18 000 кВт/ч електроенергії, а сам процес проходить при температурі в 950 С і з активним виділенням шкідливих газів. Коментарі зайві.

Та все ж величезні переваги, що даруються алюмінієм, коштували будь-яких жертв. Масове впровадження металу було лише питанням часу. І помітну роль серед алюмінієвих першопроходців зіграла автомобільна промисловість, що тільки но народилася. На Берлінському салоні 1899 р. був представлений маленький “Durkopp” з алюмінієвим кузовом. У 1904-му французький “Darracq” став встановлювати алюмінієві коленвали. А в 1914-му Ес. Еф. Ейдж, шеф легендарної англійської фірми “Napier”, писав в звіті після відвідин США: “ Неймовірно, але факт — у “Pierce-Arrow” на всіх моделях немислима за європейськими мірками кількість алюмінію. Він скрізь, від кузовних панелей до двигуна!”. Ейдж не знав, що ще в 1909 р. на фірмі (за сприяння “Aluminum Casting Co.” з Буффало) побудували автомобіль з повністю алюмінієвим кузовом і провели чи не перший в світі краш-тест.Машину причепили до паровоза і на великій швидкості скинули з високого залізничного насипу. Результати уразили — серйозно деформувався тільки передок, а салон практично не постраждав! На жаль, але на той момент алюміній виявився дуже дорогим навіть для такого виробника штучного ексклюзиву, як “Pierce-Arrow”, тому декілька машин моделі “Series 81” з близьким по конструкції кузовом побачили світло лише в 1923 р.

У міжвійськову пору метал, що став “крилатим”, в тому або іншому ступені використовували і англійці, і особливо французи. У “Chenard” (див. “Автомобілі” 5/97г.), першого в світі прототипу для Ле Мана — алюмінієвий кузов. Та і багато в чому випередила час “Tracta” Жана-Альберта Грегорі, піонера переднього приводу, відрізнялася навішуваними на дерев'яний каркас алюмінієвими панелями.

Та все ж всіх випередила, що не дивно, Німеччина — в 1939 р. в Третьому рейху виплавлялося понад 195 тис. т алюмінію. Ще сам Готтліб Даймлер на гоночному “Benz” в 1914 р. застосував алюмінієві поршні. Потім багато чого було по дрібницях, а перший алюмінієвий автомобіль, що знаходиться нині в Національному музеї в Мюнхені, побудував в 1924 р. знаменитий фахівець з аеродинаміки Камм за замовленням фірми “South German SHW”. А потім наступила ера “срібних стріл” концерну “Auto Union”, передвісники “Audi”. Детально про ці вражаючі машини коли-небудь обов'язково розповість їх великий знавець Лев Михайлович Шугуров, ми ж згадаємо тільки про головний. Боліди тому називалися “срібними”, що мали надлегкі кузови з нефарбованого алюмінію.

На знімку ви бачите, як бляхар вищої кваліфікації починає обробляти лист алюмінію — майбутній носовий обтічник машини, на якій Берндт Роземайер в 1937 р. пройде по берлінському треку AVUS з середньою швидкістю 276,40 км/ч. А ось ще один рекордсмен цього трека — в грудні знову ж таки 37-го Герд Мюллер на “одягненому” мотоциклі DKW (того ж об'єднання “Auto Union”) побив світовий рекорд швидкості в класі до 500 см3. Рекорди і перемоги слідували безперервною низкою. Перед вами стартова решітка Великого призу Туніса’36 в Тріполі — перші сім місць у “Auto Union” і “Mercedes-Benz”. Колір автомобілів — свідоцтво вірності “швидкому” металу. А помилуйтеся на приголомшливий BMW 328, що не знав собі рівних в “Мілле Мілья”. Але... “завтра була війна”, що перекреслила, здавалося б, всі досягнення і плани німців.

Так, вже в 1946 р. з'явилася французька “Dyna-Panhard” і... Політика політикою, а ділову хватку в Західній окупаційній зоні не втратили. Алюміній повернувся, та як!С такою підмогою, як “план Маршалла”, німецька промисловість “зализувала рани” вражаюче швидко. Більш того, ситуація склалася просто анекдотична: оскільки перестав існувати головний споживач — авіапромисловість, алюміній в країні став дешевший сталі. І з'явилися такі дивовижні конструкції, як “Kleinscnittger F125” 1950 р., по примітивності якщо не перевершують мопед, але з якнайлегшим алюмінієвим кузовом. Не пропав і накопичений досвід. У 1938 р. “Glaser” будує 30 алюмінієвих кузовів на шасі “Horch 320” . А після війни випускаються 29 (із загального числа в 1400) алюмінієвих “Mercedes-Benz 300 SL”.

Технічний прогрес йшов своїм шляхом, та все ж метал, що відмінно прижився в авіа- і корабельному будуванні, залишався дуже дорогим для автомобілів загального призначення. Звичайно, алюміній проник усюди, проте щось значуще з'явилося тільки у Франкфурті’81. Алюмінієвий кузов “Porsche 928” масою 161 кг був на 142 кг легше сталевого. Плюс до цього гарантія від корозії на 300 000 км.! На жаль, те, що міг дозволити собі “Porsche” і не снилося виробникам масової продукції. Але ж крапля камінь точить...Перший дзвінок з “кладовища для сталі” (та і пластика — тільки композити можуть порівнятися з металом по міцності і т.д.) продзвенів в 1985 р. на ярмарку в Ганновері. Несучий кузов експериментального “Audi 100” без зусиль підняли двоє дівчат. Про серійне виробництво мові не було, бо орієнтовна вартість моделі, на відміну від маси, залишалася “непідйомною”.

Втім, йшлося лише про “ноу-хау”, у розробці якого найдіяльнішу участь брала американська літакобудівна фірма “Alcoa”. На 5 років цей науково-виробничий тандем “пішов в підпілля”, щоб потім уразити мир двома надзвичайними автомобілями.

У Токіо’91 дебютував “Audi AVUS” з кузовом з полірованого алюмінію. Купе, назване на честь берлінського трека, тут же охрестили “спадкоємцем “срібних стріл”. І сильно просунутий вперед кокпіт, і величезні колеса, і середньомоторна компоновка самі по собі викликали однозначні асоціації. До того ж автомобіль з W-образним (з 3 рядами циліндрів) 6,0-літровим 60-клапанним (3 впусканнях і 2 випускних клапана на циліндр) двигуном потужністю 509 л.с. володів прекрасною динамікою — при масі в 1250 кг розвивав 340 км/ч, а до 100 км/ч розгонився всього за 3 секунди.

А трохи раніше в Штутгарті святкував прем'єру більш приземлений “Spyder Quattro”, теж безпрецедентно алюмінієвий, але з серійним двигуном від седана “Audi 100”. Динаміка у моделі була не така убивча, “всього” 250 км/ч і 6 сік до “сотні”, але якщо AVUS однозначно був шоу-каром, то “Spyder” визнали прообразом серійної машини — і подали 3000 заявок на покупку! На жаль, далі за пару прототипів справа не пішла — тоді “Alcoa” лише приступала до постачання виробничого устаткування до Німеччини.

Проте технологія роботи з алюмінієм була практично відпрацьована, і коли через 3 роки по салонах з величезною помпою і успіхом пройшов шикарний седан “Audi ASF”, в конвейєрному майбутньому автомобіля вже ніхто не сумнівався. Так і вийшло, в 1994 р. з'явився серійний “Audi A8”, але це вже не “Витоки”, і навіть не сьогоднішній, а скоріше завтрашній день автомобілебудування.

Джерело: Володимир Матвейчук
Інші статті цього розділу:

Як стати Партнером Клубу Ауді Карта проїзду на місце зустрічі Клубу
Правові аспекти Краткий справочник флэймогона
Конфіденційність Правила форумів
Коди кнопок
historical images
Контакти: info@audi.org.ua

Розроблено Webtime

Дизайн: kondrat.com.ua